Zajednička svečana Akademija bošnjačkih vijeća i organizacija povodom 28. septembra – Dana reafirmacije naziva Bošnjak i bosanskog jezika održaće se 28.09.2024. godine u Zagrebu u Republici Hrvatskoj

Zajednička svečana Akademija bošnjačkih vijeća i organizacija povodom 28. septembra – Dana reafirmacije naziva Bošnjak i bosanskog jezika održaće se 28.09.2024. godine u Zagrebu u Republici Hrvatskoj

Ured za koordinaciju bošnjačkih vijeća iz BiH, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Sjeverne Amerike (SAD i Kanade), te Kosova, održali su svoju 16. redovnu sjednicu 28. jula 2024. godine u on line formatu na kojoj su odlučili da će se svečana Akademija povodom Dana reafirmacije naziva Bošnjak i bosanskog jezika (28.09.1993. godine – I Bošnjački Sabor), kao zajednička centralna svečanost Ureda za koordinaciju bošnjačkih nacionalnih vijeća, održati u domaćinstvu Koordinacije županijskih vijeća, Vijeća Grada Zagreba i predstavnika za županije bošnjačke nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Republici Hrvatskoj – Bošnjaci zajedno i saborskog zastupnika Armina Hodžića i u Zagrebu 28. septembra/rujna 2024. godine. Usaglašeno je da se na svečanu akademiju, pored predstavnika institucija Republike Hrvatske, pozovu i predstavnici u zakonodavnim i izvršnim vlastima iz reda bošnjačkog naroda iz svih država bivše SFRJ u kojima postoje bošnjačka vijeća i organizacije.

Na sjednici je razmatrana mogućnost registracije matičnog društva bošnjačkih vijeća, čiji bi osnivači bili pravna lica-bošnjačka vijeća i organizacije, a koje bi se registriralo u Sarajevu. Nažalost, važeći zakoni na nivou BIH i entiteta o udruženjima i fondacijama ne omogućavaju uspostavu ovakvog društva-organizacije, već bi bilo neophodno da svaka od bošnjačkih organizacija prvo registrira svoje predstavništvo u Bosni i Hercegovini, pa tek onda da ta predstavništva zajedno sa organizacijom iz BIH (VKBI i drugi) registruju novo udruženje. S druge strane, matična društva hrvatskog i srpskog naroda – Matica srpska iz Srbije i Matica hrvatska iz Hrvatske bez problema su registrirali na desetine svojih podružnica u općinama u BiH (uglavnom na prostorima gdje su Hrvati i Srbi većinsko stanovništvo) jer im to važeći propisi u BIH omogućavaju.  

Ured će u narednim danima uputiti dopis predstavnicima u Predsjedništvu BIH, Vijeću ministara BIH i Parlamentarnoj skupštini BIH inicijativu da se izmjene postojeće odredbe Zakona o udruženjima i fondacijama i omogući bošnjačkom narodu da uspostavi svoje matično društvo, zajedno sa bošnjačkim vijećima iz susjednih država.