Konkurs za najbolji esej-Život bez predrasuda

Konkurs za najbolji esej-Život bez predrasudaBosna i Hercegovina se izborila za svoju nezavisnost i slobodu gubitkom 200,000 svojih sinova i kceri. Rezultat agresije je i prisilno preseljenje 2,000,000 stanovnika unutar Bosne i Hercegovine i sirom svijeta.

Posto je tema eseja predrasude, dajemo njenu najjednostavniju definiciju. Predrasude su duboko ukorijenjeni stavovi koji se donose bez prethodnog rasudjivanja. Najcesce su negativni i odnose se na sve ili vecinu clanova neke grupe, bilo religijske, etnicke, rasne. Izvor predrasuda je u neposrednom uticaju ili prenosenju shvatanja koja postoje u sredini u kojoj pojedinac zivi, a koje najcesce nema nikakvo logicno opravdanje.

Zbog predrasuda dolazi do diskriminacije, nasilja, rata i genocida kao najuzasnijeg oblika ljudskog ponasanja, Cilj genocida je unistavanje jednog naroda kao i vrijednosti suzivota naroda, razlicitih kultura i religija Poslije rata, vecina bosanskohercegovackih sredina je, upravo zbog svega ovoga, puna predrasuda.

Tako se desava da u skolama koje su zajednicke, djeca razlicitih vjerskih orijentacija, potpuno su odvojena i nastavu pohadjaju u razlicitim smjenama, uce po razlicitim nastavnim programima. Neposrednu historiju drzave u kojoj zive izucavaju razlicito kroz uska nacionalisticka etnicka gledanja. U americkim skolama, rame uz rame sjede Meksikanci, Indijci, Bjelorusi, Rusi, Vijetnamci, Bosanci, Filipinci. Svijet u malom. Medjutim tu razlicitost uglavnom karakterisu stereotipna shvatanja i razmisljanja pripadnika pojedinih grupa o pripadnicima drugih.

Cilj konkursa je da okupi mlade i podstreknu razmisljanja o Bosni i Hercegovini kao multikulturnoj, multietnickoj i multireligijskoj drzavi, sa teznjom da postane ponovo drzava tolerancije, drzava univerzalnih svjetskih vrijednosti, kao sto je kroz istoriju bila. Zelja nam je da mladi ljudi ovim putem iskazu svoja iskustva i razmisljanja o razlicitim oblicima predrasuda s kojima se suocavaju, daju svoju viziju svijeta bez predrasuda, ratova, i genocida. Srebrenica je neosporiv primjer genocida, diskriminacije, mrznje nad bosnjackim narodom .O pomena o razornom djelovanju mrznje i nasilja gdje su predrasude odigrale kljucnu ulogu.

Koji korak ces Ti poduzeti da se iskorijene predrasude, a samim tim pomognes u sprecavanju buducih genocida, napisi nam i posalji svoj rad, sa svojim punim imenom i imenom skole, na e-mail: sanjad@baginst.org. Dodatne informacije mozete dobiti ako pozovete 773 941-2824.

Pobjednici na konkursu za esej bice objavljeni na proslavi Dana drzavnosti Bosne i Hercegovine u Cikagu, na Loyola Univerzitetu , 26 novembra 2011 . Pogledajte informacije o ovom dogadjaju na www.chicagoraja.net.
Za studente 9-12 razreda:
• Prvu nagradu u iznosu od $ 350-dodjeljuje Bosansko americki institut za genocid i edukaciju.(BAGI)
• Drugu nagradu u iznosu od $ 250 dodjeljuje, Bosansko americka kulturna asocijacija u Northbrooku, Ilinois. (BACA)
• Trecu nagradu u iznosu od $150 dodjeljuje Bosanko americke nedjeljne novine “Sabah”.

Za student od 6-8 razreda:
• Prvu nagradu u iznosu od $350 dodjeljuje Kongres Bosnjaka Sjeverne Amerike (KBSA)
• Drugu nagradu u iznosu od $250 dodjeljuje mjesecni magazine magazine- B-Link-Atlanta-Cikago.
• Trecu nagrdu iznosu od $150 dodjeljuje web magazin- bosnjaci.net, www.bosnjaci.net

Uslovi konkursa
Studenti 6-12 razreda mogu da posalju samo po jedan esej.
Esej moze biti napisan na Engleskom ili Bosanskom jeziku
Esej je individualni i originalni rad ucesnika konkursa
Originalnost, sadrzaj, i stil pisanja ce se ocjenjivati.
Esej ne smije imati vise od 1200 rijeci.
Elektronskim putem se jedino mogu slati prijave.
Format koji se preporucuje -Microsoft Word (.doc), standard font (e.g. Times, 12 pt.), 1 inch margins.
Poslijednji dan za prijavljivanje je 7 novembar, 2011.