U ime preživjelih žrtava i svjedoka agresije i genocida u BiH pozivam vas da preuzmete više odgovornosti da se kroz usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Parlamentarnoj skupštini, i BiH pridruži savremenim demokratijama u procesu sjećanja na jedan od najvećih propusta čovječanstva i da tako obrazujete i bodrite novu generaciju lidera da nikada ne počine iste greške.
U to ime pozivamo vas da ustanete protiv nepravde, da čujete vapaj žrtve i reagujete usvajanjem rezolucije o genocidu u Srebrenici u Parlamentarnoj skupštini. Vaša tišina samo snaži zločince. Sada je vrijeme, više nego ikada prije, da se usvajanjem rezolucije, našu BiH obavežete na ‘Nikad više!’, tako da naša djeca ne žive u strahu od nekog novog genocida, posebno od onih koji ne odustaju u negiranju i osporavanju genocida nad Bošnjacima. To je nešto što svijet mora čuti iz Parlamentarne skupštine BiH u godini kada se navrašava 20 godina od genocida u Srebrenici.
Oni koji osporavaju očiglednu sudsku istinu o genocidu u Srebrenici kadri su ponovo počiniti takve zločine protiv čovječnosti. Stoga, politička, ljudska i moralna obaveza svih poslanika Parlamentarne skupštine BiH ostaje da se ujedine u nastojanju da spriječi zločine protiv čovječnosti u budućnosti usvajanjem rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Imajući to u vidu pozivamo vas da napravite historijski korak ka historijskom usvajanju rezolucije koju su pokrenulizastupnici Denis Bećirović, Mirsad Mešić i Zaim Backović. Istovremeno pozivamo navedene predlagače rezolucije da odmah koriguju predloženi tekst koji ne odgovara pravnim činjenicama. Naime predložena Rezolucije o Srebrenici govori o “svim žrtvama genocida bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost”. Prema Presudi Međunarodnog suda pravde iz 2007. godine genocid u Srebrenici je izvršen isključivo nad bošnjačkim narodom od strane paradržavne tvorevine Republike srpske.
Usvajanjem rezolucije činite prevenciju genocida i masovnih zločina mogućim i dostižnim i u BiH. Bez istine i pravde nema budućnosti ni suživota.
S poštovanjem,
mr. Hamdija Čustović, predsjednik
Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike
Prof. Emir Ramić, direktor
Institut za istraživaje genocida Kanada