Poštovani sekretare Ban Ki’moon,
Odmah po vašem odlasku iz Potočara, Srebrenica, mjesta kolektivne svjetske opomene da je na tlu Evrope na kraju dvadesetog stoljeća izvršen strašan zločin genocida, čijem izvršenju je doprinio i neuspjeh Ujedinjenih Nacija da ispuni svoj jasno definirani mandat zaštite proglašenih zaštićenih zona, uslijedile su izjave predsjednika bh. entiteta Republika Srpska, Milorada Dodika, u kojima naziva Republiku Srpsku državom, a Bosnu i Hercegovinu “državnom zajednicom”. Te izjave su jasan dokaz da se idejni tvorci i realizatori agresije i genocida još uvijek nalaze na političkim položajima, koji se koristi za pokušaje destabilizacije države Bosne i Hercegovine, ali i destabilizaciju regiona i Evrope. Istovremeno te izjave pokazuju nemoć Ujedinjenih Nacija koje su još uvijek pasivne prema onima koji narušavaju suverenitet i integritet države Bosne i Hercegovine. Te izjave su netačne, kontraproduktivne i u suprotnosti sa međunarodnim pravnim poretkom koga simboliziraju Ujedinjenje Nacije. Javne izjave koje dovode u pitanje teritorijalni integritet, suverenitet i budućnost države Bosne i Hercegovine su u suprotnosti i sa programskom orijentacijom Ujedinjenih Nacija. Dodikova retorika koja narušava teško stečeni mir i stabilnost u regionu pokazuje da je on oruđe u rukama one iste politike koja je proizvela agresiju i genocid u Bosni i Hercegovini. Ta politika nije samo ratnohuškačka i nije samo destabilizirajuća, ona je politika koja nastoji u miru, „diplomatskim“ sredstvima da dovrši agresorsko-genocidni cilj Miloševića, produkciju „Velike Srbije“ na račun podjele Bosne i Hercegovine, uništenjem bošnjačkog naroda.
Milorad Dodik mora snositi sankcije za svoje velikosrpsko antibosansko djelovanje koje ugrožava mir u državi Bosni i Hercegovini, a Republika Srpska kao rezultat agresije i genocida mora nestati. To je jedina moguća satisfakcija za žrtve ali i jasan znak svima da se genocid ne isplati i garancija da se neće ponoviti nigdje, nikada i nikome u svijetu. Istovremeno to je jedini put da Ujedinjene Nacije povrate kredibilitet izgubljen u Srebrenici, svetom mjestu Bosne i Hercegovine.
Zbog podrivanja samih temelja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, podizanja tenzija koje mogu eskalirati u konfliktima, što Milorad Dodik i njegova politička partija rade posljednjih desetak godina, posebno intezivno od momenta kada je Kosovo proglasilo nezavisnost, kada je on rekao: „Na primjeru Kosova i proglašenja nezavisnosti, mi u Republici Srpskoj možemo učiti“, Dodik kao negator genocida i eksponent još uvijek neporažene srpsko-crnogorske agresorsko-genocidne politike mora biti sankcioniran na međunarodnoj političkoj sceni. Ujedinjene Nacije više ne smiju šutjeti. Šutnja, pasivnost i relativna neodređenost prema agresoru i zločincima, već jednom je produkovala genocid u Bosni i Hercegovini koji se završio strašnim zločinom genocida u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih Nacija. To se ne smije ponoviti.
U ime preživjelih žrtava i svjedoka genocida u Bosni i Hercegovini zahtjevamo od Vas da Ujedinjene Nacije odmah na osnovu Povelje Ujedinjenih Nacija i Konvencije o sprječavanju genocida izvrše odluke svojih međunarodnih sudova, ponište rezultate agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocida nad njenim građanima. Milorad Dodik mora snositi sankcije za svoje velikosrpsko antibosansko djelovanje koje ugrožava mir u državi Bosni i Hercegovini, a Republika Srpska kao rezultat agresije i genocida mora nestati. To je jedina moguća satisfakcija za žrtve ali i jasan znak svima da se genocid ne isplati i garancija da se neće ponoviti nigdje, nikada i nikome u svijetu. Istovremeno to je jedini put da Ujedinjene Nacije povrate kredibilitet izgubljen u Srebrenici, svetom mjestu Bosne i Hercegovine. Ujedinjene Nacije moraju jasno reći da Republika Srpska nije država, nego entitet koji je dio suverene države Bosne i Hercegovine. Ustav BiH ne ostavlja prostora ni za kakav „suverenitet” entiteta, a entitetske nadležnosti ni na koji način nisu izraz državnosti. Daytonski mirovni sporazum ne sadrži nijednu odredbu po kojoj bi Republika Srpska mogla da bude država u budućnosti.
U ime preživjelih žrtava i svjedoka genocida u Bosni i Hercegovini zahtjevamo od vas da Ujedinjene Nacije hitno preduzmu mjere za izručenje dokumenata Vrhovnog savjeta odbrane o učešću Srbije i Crne Gore u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocidu nad njenim građanima. Žalosno je i nedopustivo da nakon sklapanja dogovora Carle del Ponte, bivše glavne tužiteljice Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju sa vladom Srbije 2003. godine, ovi dokumenti mogli su biti korišteni samo u postupku protiv Slobodana Miloševića.
Zahtijevamo da naredite istragu o uništavanju više od hiljadu ličnih predmeta Srebreničana pronađenih u masovnim grobnicama, što je urađeno u Međunarodnom krivičnom tribunalu za područije bivše Jugoslavije 2005. i 2006. godine po nalogu bivše tužiteljice Carle del Ponte.
Na kraju zahtijevamo da izvršite rezultate istrage o ličnoj odgovornosti vodećih naredbodavaca Ujedinjenih Nacija i plavih šljemova za predaju Srebrenice u ruke srpskih trupa i genocid koji je počinjen u ovoj zaštićenoj enklavi.
Činjenice pokazaju da nakane i akcije pod vodstvom Republike Srpske će morati biti kažnjene i osuđene zakonom, i da će duboke i trajne ozljede počinjene nad Bošnjacima diljem cijele Bosne i Hercegovine biti zvane svojim pravim imenom, genocid. Vrijeme je da Ujedinjene Nacije konačno prihvate odgovornost za poštivanje svjetske pravde kroz parnični postupak na svojim međunarodnim sudovima kao način da se dovrši posao oko konačnog anuliranja svih rezultata agresije i genocida u Bosni i Hercegovini.
Samo priznajući agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu i zločin genocida nad njenim građanima, realizirajući odluke svojih sudova, Ujedinjene Nacije će održati legitimitet zaštite ljudskih prava i sloboda i njihovih standarda. Ujedinjene Nacije imaju obavezu da ugrade u temeljna ljudska uvjerenja obligacija respekta ljudskog dostojanstva, kako bi svijetsko društvo i njegovi lideri postali odgovorni za svoje postupke i snosili odgovornost za počinjenu štetu.
Ovo pismo je takođe poslano gospodinu Valentin Inzko, Visokom predstavniku za Bosnu i Hercegovinu i specijalnom predstavniku Evropske unije za Bosnu i Hercegovinu.
Potpisnici protestnog pisma:
Prof. Emir Ramić
Direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada
Mr. Haris Alibašić
Predsjednik Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike
Mr. Ajla Delkić
Izvršni Direktor, Americkog savjetodavnog vijeća za Bosnu i Hercegovinu
Mr. Sanja Seferovic-Drnivšek
Direktor, Bosansko američkog institute za genocid i edikacijskog centra
Prof. dr. Smail Čekić
Direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu
Prof. dr. Senadin Lavić
Predsjednik Bošnjačke zajednice kulture Preporod, Sarajevo