Poštovana gospođo Državna tajnice Clinton,
Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike (KBSA) je krovna organizacija koja zastupa interese Bošnjaka u SAD i Kanadi i koja je vrlo ohrabrena vašim sastankom Decembra 13og 2011 sa njegovom ekselencijom, Željkom Komšićem, Predsjedavajućim članom predsjedništva Bosne i Hercegovine. Američki i kanadski Bošnjaci pomno prate učešće SAD-a u u političkim zbivanjima oko Bosne i Hercegovine i nadaju se za još aktivnijom ulogom Sjedninjenih Američkih Država u podržavanju demokratskih i ustavnih reformi neophodnih za Euro-atlansku integraciju Bosne i Hercegovine.
Nedavne vijesti o formiranju centralne vlade u Bosni i Hercegovini se mogu promatrati pod podjednakim okolnostima, kao razlogom neposrednog učešća vlade Sjednjenih Američkih Država. Vladajućim strankama je trebalo 14 napornih mjeseci da ugovore i formiraju novu vladu zbog opozicije od onih istih rušilačkih snaga koje neprekidno skreću Bosnu i Hercegovinu sa puta prema boljoj budućnosti. KBSA je skrenuo pažnju rušilačke politike Milorada Dodika i njegove nacionalističke i ekstremne politike s ciljem uništavanja bosansko-hercegovačkih državnih institucija. U nedavnom razgovoru za bosanske dnevne novine, američki Ambasador Patrick Moon je izrazio svoje razočaranje u Dodikovo razorno ponašanje i nacionalističku politiku.
Bosna i Hercegovina može ići naprijed samo pod preduslovom snažnih centralnih institucija vlade i bez nacionalističkih pristalica koje bi odvele državu u politiku iz prošlosti. Predstavnici KBSA su pokrenuli ovu temu na sastanku sa Predsjedavajućim Komšićem, 3ćeg decembra u Washingtonu, D.C. Između ostalih pitanja, na sastanku je razmotrena potreba za opširnijim reformama uključujući potrebu da se izmjeni Ustav Bosne i Hercegovine bazirano na jednakim pravima za sve građane bez obzira na nacionalnost ili vjersku pripadnost. Ustav Republike Bosne i Hercegovine predstavlja odličnu osnovu za ove reforme, koje su neophodne da bi se Bosna i Hercegovina uspješno integrirala u NATO i Europsku Uniju.
Članstvo u NATO-u je od obostranog interesa i za Bosnu i Hercegovinu i za NATO jer bi učvrstilo i ojačalo stabilnost regiona i omogućilo put Bosne i Hercegovine ka EU članstvu te doprinijelo dugoročnom napredku i miru. Ovo su isti ciljevi koje ste i vi jasno artikulisali u vašoj javnoj izjavi sa Predsjednikom Komšićem. Bosna i Hercegovina očekuje zalaganje SAD po pitanju ostvarenja ovih neophodnih promjena tj. reformi. Sjedinjene Američke Države su već demostrirale odlučnu inicijativu; zahvaljujući američkom direktnom angažmanu, administracija Predsjednika Clintona je zaustavila srpska zvjerstva u Bosni i Hercegovini i posredovala je u sklapanju Daytonskog mirovnog sporazuma. Za taj angažman smo zahvalni, ali se još više mora učiniti da bi se obezbjedili dugoročan mir i sigurnost.
Absolutno je neophodno da Sjedinjene Američke Države preuzmu snažniju ulogu i doprinesu reduciranju vanjskih i unutrašnjih prijetnji suverenosti i neovisnosti Bosne i Hercegovine. Stalna provokativna i secesionistička retorika bosansko-srpskog političkog vrha, stalna kočenja u zakonodavstvu i oslabljena uloga Ureda Visokog Predstavnika su samo neki od problema gdje Sjedinjene Američke Drzave mogu preuzeti inicijativu i pomoći u realizaciji dugoročnih rješenja. Mi smatramo da je u vitalnom interesu za Sjedinjene Američke Države da Bosna i Hercegovina nastavi put prema NATO-u i Evropi, što bi imalo direktan utjecaj na dugoročnu stabilnost cjelokupnog regiona Jugoistočne Europe.
Uprkos političkim izazovima, Bosna i Hercegovina ne posustaje u indikacijama da je ključni saveznik i prijatelj SAD-a. Ovo je dokazano činjenicom da je Bosna i Hercegovina jedna od prvih zemalja koje su potpisale Ugovor o statusu snaga (SOFA) sa Sjedinjenim Američkim Državama, Bosna i Hercegovina je i dalje surađuje sa Sjedinjenim Američkim Državama po pitanjima bezbjednosti, protu-terorizma, kao i po pitanjima sprječavanja trgovine drogom i ljudima.
Navodim nekoliko primjera ove suradnje i važnosti sudjelovanja Bosne i Hercegovine: Bosna i Hercegovina je ključni partner NATO snaga, ima glas u UN Vijeću Sigurnosti, aktivno sudjeluje u misijama u Afganistanu i Iraku; eksperti za forenziku i identifikaciju žrtava su pomagali američkim dužnosnicima pri identifikaciji žrtava nakon terorističkog napada 11. septembra, 2001.
Poštovana Državna tajnice Clinton, molimo Vas da poduzmete neophodnu inicijativu po pitanju izlaska Bosne i Hercegovine na pravi put prema demokratiji, miru, stabilnosti i uspješnoj integraciji u NATO i Europsku Uniju.
KBSA je odlučan u tome da Vam na svaki mogući način pruži podršku u ovim naporima.
S poštovanjem,
Mr. Haris Alibasic
Predsjednik UO KBSA